www.dalecka-wnetrza.pl

szczegółowe porady i projekty www.dalecka-wnetrza.pl

piątek, 14 czerwca 2013

Kamień w projektach wnętrz

Kamień jest chętnie wykorzystywanym materiałem w projektowaniu wnętrz - nie tylko ze względu na duży wybór jego rodzajów: granity, marmury, trawertyny, onyksy, łupki... ale również ze względu na dużą gamę kolorów.
Kamień idealnie sprawdza się zarówno we wnętrzach klasycznych jak i współczesnych. Każdy gatunek kamienia posiada swoje indywidualne właściwości, a każdy slab ma swój niepowtarzalny rysunek. Marmury, granity i trawertyny ze względu na swój ponadczasowy urok i coraz niższą cenę - powoli wypierają z wnętrz płytki ceramiczne.


Marmur – jest bardzo delikatny, łatwo go zarysować, wino, tłuszcz, sok z cytryny pozostawiają na nim trwałe ślady - dlatego nie nadaje się na blaty kuchenne. Marmur idealnie za to sprawdzi się w łazience oraz jako okładzina kominka.





Granit - ma twardą, zwartą, nieporowatą strukturę - stosuje się go przede wszystkim na blaty kuchenne.


Onyks - ze względu na swoją strukturę po podświetleniu prześwituje dając bardzo malownicze efekty we wnętrzu. występuje w wielu kolorach.

Trawertyn - wapień, zwany egipskim alabastrem o porowatej strukturze i charakterystycznych poziomych pasach użylenia. Jest miękki i łatwy w obróbce - wykorzystywany do okładzin ścian w łazienkach, na posadzki, schody, obramowania okienne, kolumny, ale także w projektach obudów kominków. Ze względu na porowatość często wymaga poprawek – dodatkowego szpachlowania, polerowania. Dostępne są płyty surowe, szczotkowane, polerowane, żywicowane, szpachlowane



Łupek - nazywane są tak różne rodzaje kamienia ale o podobych cechach. łupek ma charakterystyczną strukturę - migoczącą powierzchnię dzięki  dużej zawartości kryształków miki i krzemionki. Sam materiał idealnie nadaje się do obróbki kamieniarskiej,  jest nienasiąkliwy i odporny na ścieranie. Można go kłaść w łazience, sprawdzi się także w projektach kuchni; jako okładzina ścian np. w przedpokoju.

Porfir - to skała magmowa wulkaniczna bardzo twarda i trwała o ciekawej niepowtarzalnej strukturze. Stosuje się go głównie na zewnątrz, często do renowacji placów, uliczek, pomników. Porfir to materiał ekskluzywny, który nada wnętrzu klasycznego wyglądu.

Kamień można różnie wykończyć:
- polerować
- wykończyć na mat
- płomieniować, groszkować, młotkować.
By uzyskać antypoślizgowość trzeba mu nadać chropowatą strukturę. Tam gdzie chcemy chodzić boso po mokrej podłodze - kamień po płomieniowaniu powinien być jeszcze szczotkowany – by złagodzić jego ostrą powierzchnię.

By wydobyć niepowtarzalną strukturę kamienia niezapominajm o dobraniu odpowiedniego oświetlenia.

Każdy kamień użyty we wnętrzu będzie wymagał impregnacji, oraz specjalnych, kamieniarskich  preparatów do jego czyszczenia!

architekt wnętrz Marta Dalecka
www.dalecka-wnetrza.pl
marta@dalecka-wnetrza.pl

Marta Dalecka Pracownia Architektury Wnętrz, Warszawa