www.dalecka-wnetrza.pl

szczegółowe porady i projekty www.dalecka-wnetrza.pl

czwartek, 27 czerwca 2013

Rodzaje wentylacji

Dobrze zaprojektowana wentylacja zapewnia komfort przebywania w pomieszczeniach - nie dopuszcza do zawilgocenia ani zagrzybienia pomieszczeń. 

Rodzaje wentylacji:

- wentylacja grawitacyjna - najczęściej spotykanie rozwiązanie, które wykorzystuje różnicę gęstości i temperatury powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku. Powietrze dostaje się przez nieszczelne okna, drzwi albo nawiewniki, a dzięki temu, że w pomieszczeniu jest cieplej niż na zewnątrz jest wyciągane przez kratkę wywiewną. Im większa różnica temperatur - między tym co wewnątrz i na zewnątrz - tym lepiej działa.
Podcięcie drzwi w pokojach o 1cm, a w łazience i kuchni o 2,5cm umożliwia niezębną wymianę powietrza, wymuszając ruch powietrza z pokoi do łazienki i kuchni - gdzie znajdują się kratki wentylacyjne. Obieg ten może zostać zaburzony jeśli w kuchni istnieje tylko jedno oczko wentylacyjne, a my błędnie podłączymy do niego wyciąg (by to zrobić potrzebne są otwarte na kuchnię dwa kanały wentylacyjne).
Gdy okna parują lub pojawia się grzyb w pomieszczeniach zwykle oznacza to, że nasze okna są zbyt szczelne - rozwiązaniem jest zamontowanie w oknach (ich ramach) nawiewników.
- wentylacja mechaniczna - zamontowanie wentylatorów w kanałach wyciągowych wymusza obieg powietrza - którego układ jest taki jak w wentylacji grawitacyjnej. Powietrze zasysane jest przez nieszczelne okna i drzwi, a wydostaje się kanałami wentylacyjnymi wspomagana mechanicznie - zaleta jest to, że moc wyciągu elektrycznego można dostosować do faktycznych wymogów i ilości osób przebywających zwykle w pomieszczeniu.

- klimatyzacja - umożliwia zmianę parametrów powietrza (chłodzi, ogrzewa, nawilża lub osusza powietrze), ale niezbędna jest przy niej również wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna - która zapewnia wymianę powietrza. Klimatyzacja może posiadać system samoczyszczenia. Niezbędna jest tam, gdzie jest zbyt duże nasłonecznienie pomieszczeń, zamontowane urządzenia za bardzo nagrzewają powietrze (np. serwerownie), lub przebywa zbyt duża liczba ludzi. Jednak nie zawsze możemy ją zamontować - musimy mieć na to zgodą administratora budynku albo konserwatora - gdy budynek podlega opiece konserwatorskiej ponieważ jedno z urządzeń musi być zamontowane na zewnątrz budynku.
Najczęstszym błędem w korzystaniu z klimatyzacji jest nastawianie jej na zbyt niską temperaturę, co powoduje zbyt duży szok termiczny dla ludzi wchodzących do zbyt schłodzonych pomieszczeń i to, że włączana jest za późno - gdy pomieszczenie jest już mocno nagrzane - co powoduje zbyt duży pobór mocy elektrycznej.

- rekuperacja - działa na zasadzie wentylacji mechanicznej z tym, że odzyskuje ciepło z wyciąganego powietrza (nawet do 90%). Mechanicznie wymusza obieg powietrza. Moc nawiewu  można regulować. Sercem tego systemu jest centrala wentylacyjna: rekuperator czyli wymiennik ciepła, wentylator nawiewny i wywiewny oraz filtry oczyszczające powietrze. Ponieważ można sterować temperaturą, rekuperator może latem również chłodzić nawiewane powietrze. Zużywa stosunkowo mało energii, ale jego wadą jest dość duża cena.

architekt wnętrz Marta Dalecka
www.dalecka-wnetrza.pl
marta@dalecka-wnetrza.pl
Marta Dalecka Pracownia Architektury Wnętrz, Warszawa