www.dalecka-wnetrza.pl

szczegółowe porady i projekty www.dalecka-wnetrza.pl

sobota, 22 czerwca 2013

Na jaki zlew się zdecydować w projekcie kuchni?

Dobrze dobrany zlew ułatwi pracę, ale i będzie ozdobą funkcjonalnie zaprojektowanej kuchni.
Przy wyborze zlewu należy zastanowić się nad tym do jakich czynności będziemy go używać, a w związku z tym jaki powinien mieć kształt i wielkość.
We współczesnej kuchni, gdzie do zmywania brudnych naczyń używa się głównie zmywarki - zlew używany jest głównie do mycia rąk, oraz owoców i warzyw, napełniania naczyń wodą, rozmrażania produktów, odsączania. Do tego wystarczy zlew z jedną komorą, za to przydatne mogą okazać się takie akcesoria dodatkowe jak:
- mielarka odpadów,
- automatyczny korek,
- nakładane deski do szatkowania (dopasowane dokładnie do kształtu zlewu - nie przesuwają się podczas pracy, stanowią wygodne przedłużanie blatu),
- stalowe koszyki, różnej wielkości, służce do odsączania produktów spożywczych,
- stawiane suszarki do naczyń do zlewów z ociekaczem,
- dozowniki mydła lub płynu do naczyń - do wpuszczenia w brzeg zlewu lub w blat kolo niego
Dostępne są również zlewu półtora i dwukomorowe.

Przy doborze jego wielkości powinniśmy kierować się również tym, ile osób liczy gospodarstwo i oczywiście jak często gotujemy
Dostępne są również zlewy z ociekaczem, dwoma komorami, czy zlewy narożne (wykorzystywane najczęściej w projektach małych kuchni, gdy brakuje nam blatu roboczego).

Dostępne są zlewy wykonane z równych materiałów:
- ze stali szlachetnej:
 + gładki: jedwab - wytrzymały na wysokie temperatury, uderzenia i ścieranie, ale łatwo go zarysować i trzeba odpowiednio pielęgnować płynami do stali lub roztworem wody z octem by nie pozostawały na nim smugi i plamy od wody. Po każdym użyciu trzeba wytrzeć zlew do sucha.
 + z fakturą np.: o strukturze lnu, jest łatwy do utrzymania w czystości - dzięki fakturze zarysowania i smugi są mniej widoczne.
Zlewy ze stali szlachetnej znakomicie wyglądają w prostych, współczesnych kuchniach, dobrze komponują się ze sprzętem AGD.
- z kompozytów granitowych (z mieszanki kwarcu i akrylu) - z mielonego granitu utwardzonego żywicą akrylową - są bardzo trwałe, odporne na zarysowania, uderzenia oraz wysoką temperaturę i plamy. wadą jest to, że mogą się przebarwić pod wpływem niektórych kwasów.
Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej i różnych kształtach. Idealnie wtopią się nam w granitowy czy kompozytowy blat.
- z ceramiki - również bardzo wytrzymałe, odporne na uderzenia i zadrapania, a przede wszystkim łatwe do utrzymania w czystości. Sprawdzą się w stylowych projektach np w kuchniach angielskich czy prowansalskich, ale i w zupełnie współczesnych projektach.
Dostępne są również zlewy ceramiczne o specjalnej powierzchni - na której nie osadza się kamień.
- emaliowane - z emaliowanej stali - łatwo można je zarysować - w zasadzie są już reliktem przeszłości

Na wygląd naszej kuchni będzie miał również wpływ rodzaju zlewozmywaka do blatu.
Możemy zdecydować się na:
- zlewy nakładane - zamiast blatu:
 + stalowe - już rzadko wykorzystywane - zwykle w małych kuchniach, 
 + ceramiczne - ale użycie ich wymaga możliwości zastosowania specjalnych wsporników mocujących - ze względu na dość duży ciężar,
- zlewy wpuszczane w blat:
 + nakładane - przy blatach z laminatu, ale i granitowych czy z konglomeratu
 + mocowane od dołu blatu - wymagają mocnego blatu, który takie obciążenie wytrzyma. Znakomicie sprawdza się przy blatach z granitu czy konglomeratu.

Przy doborze kształtu zlewu powinniśmy kierować się funkcjonalnością i tym jaki kształt będzie pasował nam do koncepcji wnętrza.


architekt wnętrz Marta Dalecka
www.dalecka-wnetrza.pl
marta@dalecka-wnetrza.pl
Marta Dalecka Pracownia Architektury Wnętrz, Warszawa