Wystawą wartą zobaczenia jest z pewnością "Monument. Architektura Adolfa Szyszko - Bohusza". Ekspozycja prezentowana jest obecnie Zachęcie, a zorganizowana została przez Muzeum Narodowe w Krakowie i tam wcześniej pokazywana. Jest to pierwsza monograficzna wystawa tego architekta pokazująca przekrojowo całą jego twórczość.
Działalność
artystyczna Szyszko - Bohusza (883-1948) przypada na bardzo ciekawy
okres w polskiej historii, kulturze i stanowi jej odbicie. Początki twórczości
przypadają na kształtowanie się odrodzonej II Rzeczpospolitej i poprzez kolejne etapy poszukiwań bryły dochodzą do ostatecznej, modernistycznej formy.
Początkowo architekt działa głównie w Krakowie, kształtując tkankę architektoniczną miasta. To z pod jego ręki wychodzą takie projekty jak: odbudowa Wawelu, sarkofag Juliusza Słowackiego, czy krypty Józefa Piłsudskiego itp.
Monumentalne projekty Bohusza miały gloryfikować etos władzy i znaczenie odbudowywanego, rodzącego się Państwa Polskiego - poprzez odwołanie do tradycji i klasycznych form.
Projekt grobowca rodziny Mościckich na warszawskich Powązkach
Adolf Szyszko - Bohusz od 1916 roku kierował odbudową Wawelu, odtworzeniem komnat zamkowych, został również jego głównym konserwatorem.
projekt Panteonu - dziedziniec zewnętrzny na Wawelu
Architekt jest również autorem projektu budowy Panteonu na Wawelu, który miał być przeznaczony do urządzania oficjalnych, państwowych uroczystości - stanowić architektoniczną ich oprawę, reprezentacyjną scenografię.
projekt krypty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katedrze na Wawelu
Szyszko - Bohusz zaprojektował również w liczne kościoły położone w całej Polsce.
Projekt Wieczernika i spowiednicy na Jasnej Górze, 1920 r.
Projekt Kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Różańca Świętego w Poznaniu, 1947 r.
Projekt konkursowy Bazyliki Morskiej w Gdyni, 1933r
Projekt konkursowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, 1932r
Projekt konkursowy Katedry w Katowicach, 1925 r.
W Drugiej Rzeczpospolitej w szczególny sposób rozwijał się kult Marszałka Piłsudskiego, dlatego w krakowskich Oleandrach - skąd wyruszyły Legiony, dla upamiętnienia miejsca Bohusz zaprojektował dom J. Piłsudskiego (zrealizowano tylko wschodnie skrzydło). Miało to być centrum edukacyjne i kulturowe miasta.
Koncepcja elewacji południowej domu Józefa Piłsudskiego w Krakowie, 1932 r.
Koncepcja elewacji południowej domu Józefa Piłsudskiego w Krakowie, 1932 r.
Dom im Józefa Piłsudskiego w Krakowie (wschodnie skrzydło), po 1934r.
Projekt konkursowy Hotelu Bristol w Krynicy - Zdroju - pomyślany był jako monumentalna siedmiokondygnacyjna bryła, położona na stromej działce. Osiowość kompozycji podkreśla taras i obejmujące go symetryczne skrzydła. Modernistycznym, współczesnym elementem miały być narożne okna.
Projekt hotelu Bristol w Krynicy, 1928 r.
Zamek prezydenta RP w Wiśle powstał w latach 1929-1931 jako dar województwa śląskiego. Budynek położony na wzniesieniu został opisany po łuku, Na jego bryłę składa się kilka zestawionych ze sobą prostokątnych form o różnej wysokości, będących reminiscencją dawnych wież warownych, a pokazanych współczesnym językiem architektury. Elewacja obłożona została lokalnym, szarym piaskowcem i znakomicie wpisuje się w charakter miejsca.
Projekt Zamku Prezydenta RP w Wiśle, 1929
Włodzimierz Padlewski zaprojektował do zamku w Wiśle modernistyczny,
funkcjonalistyczny komplet mebli z giętych, chromowanych rur
Zamek Prezydenta RP w Wiśle, jadalnia, 1931 r.
Ciekawym projektem jest również dom własny architekta - malowniczo położony na wapiennym wzgórzu w krakowskich Przegorzałach. Koncepcja w zręczny sposób łączy charakter rycerskich budowli, historyzujących elementów i modernistycznych form.
Projekt elewacji zachodniej domu Adolfa Szyszko - Bohusza w Przegorzałach, 1928 r.
Rzut domu własnego w Przegorzałach, 1928 r.
Wystawa jest dodatkowo świetnie zaprojektowana pod względem wystawienniczym. W klarowny sposób pokazuje kolejne etapy poszukiwań artystycznych, przejście od architektury monumentalnej do brył modernistycznych. Zaprojektowana z dużym smakiem i rozmachem.
Gorąco polecam!
architekt wnętrz Marta Dalecka
www.dalecka-wnetrza.pl
marta@dalecka-wnetrza.pl
Marta Dalecka Pracownia Architektury Wnętrz, Warszawa